MENÜ

Translate

Abone Olun (Onay gerekir)

Sayısal Oyunlar Sitelerimizde Özel Arama

22 Mayıs 2018 Salı

28/05/2018 825. HAFTA İÇİN ON NUMARA TAHMİNİ

825. hafta On Numara bültenimizi yazmaya devam edebiliriz. 824. hafta tahmin ve sonuç değerlendirme kısımlarını inceleyebilirsiniz.

Yardım etmek

Yardım etmek nedir?
Çeşitli yardım şekilleri vardır.
*Zor durumda olan birine kendini kurtarana kadar yardımcı olmak.
*Maddi anlamda sıkıntısı olan birine maddi yardımda bulunarak sıkıntısını gidermek.
*Zor duruma düşmüş birini içinde bulunduğu durumdan kurtarmak.
*Haklı olan birinin hakkını savunması için yardım etmek.
*Haksızlığa uğrayan biri için hakkını savunması ve elde etmesi için yardım etmek.
*Bir iş yaparken yaptığı işin doğruluğuna inanılan kişiye başarılı olabilmesi için veya başarısız olmaması için yardım etmek.
*Haklı bir davası olan bir kişiye yardım etmek.
*Haber etmeden yardım etmek.

Yardım etmek konularını çoğaltmak mümkündür. Bu fiil bir sebebe bağlı olması nedeni ile sebepleri çoğaltmak mümkündür. Kabaca en genel yardım etme yöntemlerini yukarıda yazdık.

Yardım etme konusunda arızalar çıkabilmektedir. Bu yazımızda bu arızalar üzerinde duracağız.
Eğer yardım etmek fiili var ise karşısında bir de muhatap var demektir. Bu muhatap canlı bir varlık olabileceği gibi cansız bir varlıkta olabilir. Yardım etmenin sınırları çok geniştir.
O konuya burada girmeyeceğiz. Yardım etmek konusunda çokça yazı yazacağız.

Yardım etmek iyiliğe ve kötülüğe yardım etmek olarak ayrılabilir. İnsanın faydası hangisinde ise onun üzerinden yardım gerçekleştirmelidir. Bir başka kimseye veya nesneye zarar veya kötülük getirecek birşeyde yardımlaşmak ne yardım alana ne yardım edene ne de, sonuca bir yararı olmayacaktır.

İyilikte yardımlaşmak en iyisidir. İnsanlığın ve barışın en doğrusu iyilikte yardımlaşmaktır.
Yardım etmek üzerine yazımızdan sonra yardımlaşmak içinde kısa bir yazı yazacağız.

***

Barış ve savaş ekonomisi:

Barış üzerine söylenmesi, yazılması gereken o kadar çok şey var ki söylenmese büyük bir savaşın içine çekileceğiz düşüncesi akıllardan hiç çıkmıyor.

Savaş ekonomileri üzerinden ekonomilerin yürütenler Türkiye'yi kendilerine benzer bir ekonomik modele geçmeleri konusunda zorluyor. Silah üretim teknolojilerini çaldırma ayağına Türkiye'nin üretmesi sağlanmaya çalışılıyor. Son yıllarda görüyoruz ki Türkiye büyük bir savaş ekonomisinin içine çekiliyor. Savaş ekonomisinin ilk belirtisi savaş araç gereçleri üretip-kullanıp ihraç etmesi demektir. Zamanla inşaatta olduğu gibi ekonomi bu işin üzerine kurulacaktır. Aynı batı ülkelerinde olduğu gibi...

Türkiye'nin batılılaşması bu şekilde mi olması gerekiyor. Böyle birşeye ihtiyacımız var mı?
Durmadan savaş ekonomisiyle yükselen ülkeler parmakla gösterilerek bu zemin oluşturulmaya çalışıldı fakat halk hiçbir zaman savaşın getireceği ekonominin peşinde olmadı.

Fakat aynı halk savaş ekonomisinin nimetlerini ithal etmekten hiç geri durmadı. Bu iş aynı insanın suya susatılıp bir anda su verilmesine benziyor.
Savaş ekonomilerinin ürettiği teknolojiye imrenip aynısını neden bizde yapamayalım hikayesine insanlar inandırılmaya çalışılmaktadır.
Türk millet basit işleri sever. Bilir ki Bu işlerin sonu iyiye gitmeyecek. Herkesin kendine göre bir planı var. Batı son yıllarda neden bu kadar yabancı kaynağı borç verdi dersiniz?

Bağımsız kaynakların yayınlarına göre Türkiye bir bataklığın içine çekilmeye çalışılıyor. Barıştan koparak savaş ekonomisine girmeye zorlanıyor. Çünkü yüklendiği borcu ancak bu şekilde ödeyebileceği düşünülüyor.

***

Yukarıda bahsettiğimiz yardım etme şekillerindeki arızalar üzerinde duracağız.

Yardım kültürü nedir?

Yardım eden öncelikle yardım etme kültürünü bilmesi gerekir. Ettiği yardımdan herhangi bir çıkarının olmaması gerekir ki ettiği yardım, yardım olmaktan çıkmasın.
Onun adına çıkar ilişkisi denilir.
Bir insana ben sana yardım edeceğim deyip bir çıkar beklemek yardım kültürü ile çıkar ilişkisini birbirine karıştırmak demektir.
Bu konuları çok açmak istemesekte insanî anlamda bilimden, siyasi anlamda laiklikten ayrılmak demektir.
Bu anlamda bilimden ayrılmak ne demektir?
İnsanın su ve tuz ihtiyacı vardır. Su ihtiyacı ile tuz ihtiyacı aynı miktarda olmayacaktır. Aynı miktardadır demek bilime aykırı olacaktır. Çünkü insan bilimsel bir varlıktır.
Bilime dahil olarak hareket etmek nasıl olacaktır?
Suyun su yerinde tuzun tuz yerinde kullanılması gerekecektir.

Yukarıdaki örneğimizdeki yardım etmeyi; su, çıkar ilişkisini ise tuz olarak kabul edersek yardım edenin veya yardım alanın su ihtiyacını gidermesi için tuzlu su içmesi olarak tanımlamak mümkündür.
Bu işin sadece yardım edene değil yardım alana da zararı vardır. Yani yardım alan "bana ne ben kendi işime bakarım" diyemez.
Başına getirilen iş için uyanık olması gerekecektir.

Yardımın ikinci kültürü nedir?

Bir kimsenin yaptığı işin doğruluğuna inanılır. Başarılı olması veya başarısız olmaması için yardım etme isteği beyan edilir. Yardım eden yardım beyanı ile aynı zamanda yardım ettiği kişiye kefilliğini beyan eder. Bu otomatik kefillik gibi birşeydir. Yardım eden iş başarıya ulaşana kadar yardımını çekmeme gibi bir zorunluluğu vardır. Herhangi birşeyi bahane ederek yardımı geri çekme hakkı yoktur. Yardım alan dese ki; "O zaman neden benimle bu işe girdin"  haklıdır.
Bu konu tartışma götürmez.
Bu nedenle dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur. Yardım etmenin ne demek olduğunu bilmeyen, yardım kültüründen haberi olmayan bir kimsenin yardımını kabul etmeme hakkı saklıdır. Yardım alanın bunu öğrenme hakkı vardır.
Eğer yardım alan buna kanaat getirmez ise yardımı geri çevirme hakkı vardır.
Yardım alan buna bir şekilde ikna olmuş veya zorunda kalmış ise süreçte yaptığı işin kararların tamamı kendisine ait olmalıdır. Yardım edenin, "Ben sana yardım ettim, ediyorum, benim dediğimi yapacaksın" deme gibi bir hakkı yoktur. Yukarıda nedenlerini açıkladık.
Yardım ederken bunu bir şarta bağlarsa bu hak vardır. İtiraz durumunda yardım alan haksız olacaktır.

Bu kadar olaydan sonra yardım edene ve yardım alana kalan ne olacaktır?
Bir hedef ve amaç vardır.
Bazen insanlar hayatlarında bazı şeylerin yokluğunu ve sıkıntısını çekerler. Bu sıkıntılarını gidermek için aynı hedefleri olan insanlara yardım edip bu sıkıntılarını gidermek isterler. Bu bir ihtiyaçtır ve bu şekilde bu ihtiyaç giderilir.
Yardım eden bu hedefini amacına ulaştırmış olur.
Yardım alan ise kendi hedefini amaca ulaştırır ve başarılı olur.

Yardım etmenin sadece insan için olduğunu söyleyemeyiz. Her zaman bir hayvanın bir başka hayvana veya bir insana acabasız yardım ettiğine şahit olmuşuzdur. Hayatı tehlikede olan bir hayvan için bir başka hayvanın çırpınışlarını görmüşsünüzdür. Elinden birşeyler gelse yapabilecektir. Fakat bir başka insanın yardım etmesi için feryat eder.

İnsana irade verilmiş ki tercihlerini yapabilsin, yardım etmek veya etmemek sorumluluğu yüklenmiş.
Bunun getirdiği nimetler ve külfetler olacaktır.

Bazı yardımlar vardır ki onlardan bahsetmeden de geçmeyelim.
Yardım yapan birşeyler yapar fakat yardım alan bunun hiç farkında olmaz. Birşeyler hisseder ama bunu kimin yaptığını bilmez. Böyle has yardımseverler de yok değildir.
Yardımlaşma hakkında çok başarılı olan insanlarda vardır.
İlelebet yardım eden, yardım etme konumunda olmayacaktır. O da insandır veya canlıdır. Hayatının bir aşamasında mutlaka yardıma ihtiyacı olacaktır.
Bilir ki hayatının bir aşamasında birinden yardım istediğinde geri çevrilmeyecektir.

***

15 Temmuz ne değiştirdi?

Birşeyler oldu. İnsanlar buna tepki gösterdi. Bu ortak tepki de insanlar çürümüş olan yardımlaşma kültürünü yeniden ayağı kaldırdı. İnsanlar yıllardır birbirlerine yardımlaşma kültürünün öldüğü gerekçesi ile türlü şikayetler etmektedir. Düzeldi mi? Hayır. 15 Temmuz bunu yaptı.

***

Hay ve bâki olan Allah dâhi kendisine yardım edilmesini isterken insan bundan nasıl imtina eder?

Bilinmelidir ki el üstünde tutulan çok kültürlü, eğitimli değilde yardımlaşma eğitimini iyi almış insanlardır.
Yokluğu hissedilen şey her zaman kıymetlidir.
Çağın insanları kendi çıkarını herşeyin üstünde görür.
Az bir avuç insan ise yardımlaşmanın insanlığı ayakta tutacağına inanır.

Her zaman değilde, gerekli gördüğümüz zamanlarda, yazımızın konusunu her şair gibi şiirini kendine bağlamak gibi bir hakkımızda olsun artık...

Sayısal oyunlar sitemizi yazmamızdaki amaçlardan bir tanesi de yardımlaşmaktır.

Bir toplumu kalkındıracak olan savaş ekonomisi değil barış ekonomisidir. Savaş ekonomisiyle belki büyünür ama kalkınma gerçekleşmez.

825. hafta bültenimiz için kısa bir yazının ardından bülten bilgilerini vermeye başlayabiliriz.


825. hafta On Numara tahmin tablomuzda sayıların durum ve konumlarını inceleyerek tahminlerde bulunacağız.


28/05/2018 825. HAFTA İÇİN ON NUMARA TAHMİNİ
825 hafta on numara tahmin değerlendirme tablosu


Tahmin değerlendirmesi:

Tahmin tablosundaki sayıların durum ve konumlarını inceleyerek çıkıp çıkmayacakları konusunda karar verebilirsiniz.

Önceki hafta bültenlerinde verdiğimiz bilgileri haftanın durumuna uyuyor ise kullanabilirsiniz.
Bültenlerde anlattığımız konuları en kısa zamanda tek bir blogda toplayacağız.
Kullanılabilecek yeni yöntemleri bültenler ile birlikte yazdığımız blogu da güncelleyeceğiz.

Sayılar ve durumlar arasında bağlantı kurarak bir sayının çıkıp çıkmayacağına veya hangi sayının beraber çıkıp çıkmayacağına karar verebilirsiniz.


825. HAFTA OneDrive Tablolar Penceresi:

Sayısal oyunlar sitelerimizdeki OneDrive hizmetlerinizden yararlanabilmezin için OneDrive hesabınız olması gerekir. Sizde OneDrive bağlantısından bir hesap edinerek 5 GB ek olarak 500 MB ek kota kazanabilirsiniz.

Dosya indirme linki yukarıdaki tabloda sağ alttan 4. düğmedir.
Dosyaya online erişim için;
825. HAFTA OneDrive Tablosundaki sağ alttan 1. düğmeyi tarayıcınızdan açmak için
kullanabilirsiniz.

Excel dosyası tarayıcıdan açıldığında sayfa otomatik güncellenir eğer güncellenmez ise F9 tuşu ile sayfayı güncelleyebilirsiniz. Bu şekilde sorun yaşadığınız dosyalar olursa düzeltilmesi için yorum yazabilirsiniz. Genellikle otomatik olarak ayarlıyoruz.

İndirme linki sayfanın sağdan 3. düğmesiydi. OneDrive dosyasına "Microsoft'a bu ekli elektronik tabloyu kullanma hakkındaki düşüncelerinizi anlatın" seçeneği eklenmiştir.

Buradan bültenlerimizde yayınladığımız tablomuz ile ilgili görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Önceki hafta bültenlerimizdeki "sağdan 3.düğmedir" ibaresi düzeltilmeyecektir.

Seçimlerinizin başarı getirmesi dileklerimizle,

İyi çalışmalar.


28/05/2018 825. HAFTA İÇİN ON NUMARA TAHMİNİ SONUÇLARI DEĞERLENDİRMESİ:

825. haftada On Numara büyük ikramiyesi 3 kişiye çıkmıştır.

DENİZLİ / MERKEZEFENDİ - EDİRNE / İPSALA - ELAZIĞ / MERKEZ il ve ilçelerine çıkmıştır.

Çıkan sayıların grup düzeni hakkında bir iki birşeyler yazdıktan sonra bülten değerlendirmesini ekleyeceğiz.

Bir grup veya sıradan 5'den fazla sayının çıkması ender karşılaşılan bir durumdur. Bununla beraber bir avantajıda beraberinde getirir. Eğer kuracağınız varsayımla en fazla sayı çıkacak grubu bilirseniz büyük ikramiye kazanma şansına daha çok yaklaşmış olursunuz.

Bununla birlikte önceki haftalarda belirttiğimiz gibi bir gruptan fazla sayı çıkması diğer gruplardan az sayı çıkması anlamına gelecektir.

Kendinize göre kuracağınız varsayım ile seçeceğiniz sayılar ile yapacağınız en az miktardaki kolonlar mutlaka kazandıracaktır. Sayı seçmekten ziyade varsayım kurmaya odaklanılırsa daha başarılı olunacaktır. Kurulan varsayımla seçilen sayılar varsayımın doğru olması durumunda kazandıracaktır.
Bunun için kullanılabilecek bir çok parametre mevcut bunların bir çoğunu bültenlerde yazıyoruz.
Çekiliş sonuçlarından esinlenerek varsayım oluşturma modellerini kendiniz de kurabilirsiniz.
Tahmin tablosunda bulunan verilerin tamamı ile varsayım kurabilirsiniz.
Bu parametrelerin hepsini daha önce yazmıştık. Yeni bilgiler edinirsek zamanla bunları da yeni bültenlere ekler gerekirse önceki bültenleri güncelleriz.
Kurduğunuz varsayımın sağlıklı sonuç vermesi için tablonun durumuna uygun olması gerekir ki sağlıklı çalışsın.

Örneğin; sayıların tamamını asal sayılardan veya tek-çift sayılardan seçmek doğru bir varsayım olmayacaktır. Bu varsayımlardan hangisinin daha doğru olacağına sonuç tablolarından sonuçları inceleyerek görebilirsiniz.

Sayıların derecelerine, gruplarına, sıralarına, ve diğer durumlarına göre varsayım kurarak sayılarınızı seçebilirsiniz. Bu en az kolon ile kazanmak için tek yöntemdir.
Bir varsayım kurdunuz ve kurduğunuz varsayım ile sayılar çıktı. Sayılarınızın tamamına büyük ikramiye çıkacaktır.

825. hafta için bir gruptan 9 sayı çıkmıştır. Böyle bir durum bu zamana kadar On Numarada gerçekleşmemiştir. 10 sayı çıkma durumu bile gerçekleşmemiştir.
Bundan sonraki çekilişler için de her zaman gerçekleşme ihtimali vardır fakat ne zaman olacağı bilinemez. Gördüğünüz gibi bir gruptan 9 sayı çıkma durumu 825 hafta boyunca gerçekleşmemiş ve 825. haftada gerçekleşmiştir.

Grup ve sıralardan 3-4-5 adetlerde sayı seçmek en mantıklı varsayım olacaktır. Bir varsayımın her zaman kazandırması önemli bir durumdur. Böyle bir varsayım her zaman kazandıracaktır.
825*7=5775 günde böyle bir olasılık gerçekleşti ki bu olasılığın bir oranı daha olacaktır; 1/8.
1/8 ise grup oranını temsil eder. 9 sayının hangi gruptan çıkacağının oranı 1/8 olacaktır.
Bu konu için ayrı bir anlatım yapılacaktır.

825. haftada çıkan sayıların durum ve konumlarını inceleyeceğimiz sonuç değerlendirme tablosunu verebiliriz.


28/05/2018 825. HAFTA İÇİN ON NUMARA TAHMİNİ SONUÇLARI DEĞERLENDİRMESİ
825 hafta on numara sonuçları değerlendirme tablosu

Sonuç değerlendirmesi:

Çıkan sayıların durum ve konumlarısonuç değerlendirme tablosundan inceleyebilirsiniz.

5.grupta 4 sayının derecesi değişip düşecek iken 6 sayının derece değeri 1 değer yükselecektir. 34 derece toplamı 39 olacaktır.

Bültenlerimizde sürekli anlattığımız derece farkları ortalaması yöntemi vardır. Gruplardan çıkan sayıların adeti 4-5'ten fazla olması durumunda derece farkları ortalaması yöntemi devre dışı kalabiliyor.
Yine de kullanıldığında işe yarayacak bir yöntemdir.
Bir gruptan fazla adette sayı çıkması diğer gruplardan daha az sayı çıkacağı anlamına geleceğinden derece farkları yöntemini devre dışı bırakmaktadır.
2.grupta 7 ve 1 derece değerlerinin olması nedeni ile en az 3-4 sayı çıkma ihtimali yüksekti. 5.gruptan 9 sayı çıkması nedeni ile bu gruptan 1 sayı çıkmıştır.
Bunların dışında 6 derece değerini alan sayıların olduğu gruplardan da sayı çıkmıştır.

Çıkan sayıların hangi düzenlerden çıktıkları OneDrive dosyasından güncellenmiştir.

Adres düzeni, grup ve sıra düzenlerinin gösterildiği düzenler OneDrive dosyasına eklenmiştir.

Bu bülten ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısımlarında paylaşabilirsiniz.

Sayısal oyunlar sitelerimizdeki OneDrive hizmetlerinizden yararlanabilmezin için OneDrive hesabınız olması gerekir. Sizde OneDrive bağlantısından bir hesap edinerek 5 GB ek olarak 500 MB ek kota kazanabilirsiniz.

Seçimlerinizin başarı getirmesi dileklerimizle,

İyi çalışmalar.

2 yorum:

 1. Merhaba,

  Yazınızı okudum. Önemli bir konuya değinmişsiniz. İlk konu için çıkar ilişkisi içinde bize yapılan yardımları kazançlı olabilecek yatırımlarla ülkemize katkı sağlayabilecek şekilde kullanabilirdik. Ne yazık ki sizinde belirttiğiniz gibi basit işleri sevdik daha doğrusu amelelik bizim işimiz olduğu için sadece montaj yaptık yani işçilik yaptık.

  2013 yılına kadar güllük gülistanlık idi her şey. sonrası malum! Kişiler kendi çıkarlarını diğerlerinden üstün tuttuğu sürece daha doğrusu çadır kültürünü güttüğü sürece bir kurtuluşa ulaşmamız mümkün değil. Zaten millet olarak yeterli derecede ahlaksız bir milletiz ve bu bizim vicdanımızı da köreltiyor.

  Hem devlet hem millet hem vatandaşlar birbirleri ile güven ilişkisi oluşturmalılar ki barış ilişkisi oluşsun böyle bir ortam coşkun olur.

  Öncelikle kişi kendisinden başlamalı vicdanı ile canı örtüşmeli. Her şeyde dürüst olmalı,net olmalı.

  Örnek vermek gerekirse ev alanlar tapu harcını gerçek satış bedeli üzerinden mi ödüyor, yoksa düşük gösterilen bedel den mi ödüyor?

  Nasılsa vergi kaçırıyorsunuz diyen devlet ise verginin integralini alarak ceza mı kesiyor vatandaşına.

  Vergisini veya devlete ödeyecek olduğu bilimum borçları zamanında ödeyip,ödemeyenlere af getirmek mi

  Hangisi doğru?

  Ramazan ayı içinde oruç tutan kişilerin elinde telefonları doların yükselip alçalışını izlemesi bankadaki mevduatını takip etmesi,aklının bir köşesinde kalması mı?

  Daha da uzatabilirim..

  Önümüzdeki hafta on numara için tahminlerim 62-64-10 sayılarıdır. 8-27-35-56 ve 80 bu hafta şok edebilir bizi.

  Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
 2. Sizin bahsettiğiniz anlamda yardımları sınıflandırmak gerekecektir. Yabancı ülkelerin yardım adı altında yaptıklarının hiçbiri yardım değildir.
  Onlara yanlış bir kullanımla yardım denilmektedir.
  Uluslararası alanda hiçbirşey karşılıksız yapılmaz.
  Yapılan yardım değil yatırımdır. Bakmayın karşılıksız vs. denildiğinde mutlaka yaptıkları yardım adı altındaki yatırımlardan mutlaka yüksek çıkarları vardır.

  Eğer yardım adı altında ülkeye gelen para getirenlerin istekleri doğrultusunda kullanılmaz ise para geldiği gibi geri gidecektir.

  Net olmalı görüşünüze katılırım çünkü ne devletin ne de milletin fiilleri net değil. Herkes birşeyin arkasına birşeyler gizleme çabasında...
  Karını en yüksek seviyede tutmak için.

  Bütün bu sorunlar kısa bir toparlanmaya bakar.
  15 Temmuz en azından insanlar için bir toparlanma oldu fakat bedeli ortada.
  Bir bedel ödememek için bunları yazmamız dile getirmemez gerekir.

  80 sayısının çıkmayacağını düşünürüm.
  Derece değeri 1-2 olana kadar çıkmaz.
  Son haftalardaki eğilimi bu şekilde.

  Diğer sayılar için sütun durumlarını inceledikten sonra karar vermek gerekir.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
1- Toplam yazı sayısını görmek için tıklayınız.
2- Etiketleri görmek için tıklayınız.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

Yazmadan önce okuyun:

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.
Copyright ©201∞ Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.